Projektując treść strony internetowej na początku w ogóle nie zwracamy uwagi na meta opisy, a przecież są one bardzo ważne, to właśnie treści jakie znajdują się w meta opisach strony zostaną przedstawione internaucie w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu co użytkownik przeczyta o twojej stronie w wynikach wyszukiwania zdecyduje, czy kliknąć na link prowadzący do twojej strony. Tak my mamy wpływ na to co się pojawia w wynikach wyszukiwania, jeśli zadbamy o to by te opisy były dobre to i nasza pozycja w wynikach wyszukiwania będzie lepsza.

 

Wyszukiwarki wyświetlają trzy elementy naszej witryny

Tytuł strony, na której jest wyszukiwana treść

Adres strony, na której jest wyszukiwana treść

Oraz opis strony, na której jest wyszukiwana treść

Tak to wygląda na przykładzie najpopularniejszej wyszukiwarki w Polsce.

To właśni eto jest pierwszym elementem styczności użytkownika z nasza witryną, jeszcze jej nie zobaczył a już wyrabia sobie o niej zdanie. W tym momencie wybiera co kliknąć., decyzję podejmuje czytając właśnie te trzy elementy.

Tytuł strony serwisu

Tytuł strony jest zapisany w tagu w html Title, bardzo często tytuł podstrony staje się tytułem jaki pokazuję się w wyszukiwarkach. Jednak nie zawsze tak się staje, czasami w tytule strony chcemy zamieścić więcej niż sam tytuł podstrony, na przykład nazwę naszej firmy albo słowo promocja. w Joomla tytuł strony dla wyszukiwarki możemy ustawić dokładnie tak jak chcemy, jest specjalne pole na to. Oczywiście można pewne sprawy zautomatyzować, np. Automatycznie dodając do tytułu postronny tytuł całej strony. Pamiętajmy oczywiście o długości tytułu zbyt dług zostanie obcięty.

Adres podstrony serwisu internetowego

Tutaj niestety jest problem idealnym rozwiązaniem było by gdyby było tak: naszedomena.pl/adrespodstrony

Niestety wiele systemów zarządzania treścią nie potrafi sobie z tym dobrze poradzić w sposób idealny w tak zwanej formie zaraz po instalacji. Trzeba włączyć kilka opcji lub nawet zaopatrzyć się w dodatkowe oprogramowanie. Pamietajmy przynajmniej o tym by adres był w formie przyjaznej, a więc np. tak: naszadomena.pl/nazwa_dzialu_nazwa/tytul_tresci

Bardzo ładny adres. Zwróćmy uwagę na to co jest po nazwie naszej domeny, tutaj tez mamy wpływ na to jakie słowa się pojawią. Ten adres nie może być z byt długi często ostatni człon jest tworzony jest z tytułu podstrony i właśnie długi podtytuł powoduję, że adres może być nieczytelny czy też w części pokazany w wynikach wyszukiwania. W Joomla pola alias decydują o słowach jakie pojawią się w adresie, te pola uzupełniają się automatycznie właśnie z tytułu podstrony i działu, ale możemy przecież wpisać własne treści.

Opis strony - meta opis podstrony

To kolejne dwie linie, na które mamy wpływ, często to one decydują, czy użytkownik kliknie w nasz link. To tutaj możemy opisać zawartość naszej strony czy podstrony, maksymalna długość znaków nie może być większa niż 170 bo naddatkowa ilość zostanie obcięta. Domyślnie wyszukiwarki umieszczają tutaj pierwsze słowa jakie znajda na danej podstronie, stąd pojawiają się tutaj opisy w ogóle nie pasujące do danej podstrony naszego serwisu. W różnych systemach CMS jest opel meta opis i to pole trzeba wypełnić, pojawia się wtedy tak uzupełniony w kodzie strony i to jest sygnał dla wyszukiwarki aby umieścić ten opis podstrony.

Tak to jest kolejny element związany z projektowaniem i realizacja budowy strony internetowej Joomla i nie tylko. Często to pomijamy w początkowej fazie, ale rozpoczynając pozycjonowanie będziemy musieli to zrobić.

Zrób ze mną więcej!!!

Dodatkowo oferuję budowę serwisów opartych o galerie zdjęć, kalendarze wydarzeń i wiele innych. Ze mną możesz zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem, zaktualizować system czy dokonać migracji. A dodatkowo jeśli chcesz założyć kanał na Youtube luba stronę fanpage na Facebook, Twitter czy innym serwisie społecznościowym – ZAPRASZZAM!