Każdy popełnia błędy, również projektantom zdarzają się błędy przy tworzeniu stron internetowych, można ich wymienić klika. Wynikają one często z chęci redukcji kosztów wykonania, z nieuwagi czy braku wiedzy. Niektóre błędy są bardzo dobrze widoczne inne poznamy dopiero po analizie kodu a sa dlatego niebezpieczne bo mogą stanowić dziury w systemie. Te błędy można podzielić na kilka grup, tutaj skupię się na tych widocznych dla zwykłego internauty.

Brak optymalizacji kodu strony

Nie zawsze to jest błąd, może bardziej nie wiedza zleceniodawcy. Jednak strona internetowa powinna być przynajmniej optymalna pod względem szybkości ładowania się strony do przeglądarki użytkownika, a tymczasem mamy wiele stron, które mają ocenę poor lub F, czyli bardzo słabą. A to wpływa na szybkość ładowania się strony i komfort przeglądania tej witryny. Konsekwencją braku tej optymalizacji jest po prostu niższa pozycja w google. Jak pisze nie jest to zawsze błąd a świadome działanie wynikłe z chęci redukcji kosztów – taka optymalizacja kosztuje.

Pozostawienie na stronie danych demo

To jest bardzo duży błąd, kiedyś na stronie jednego z banków znalazłem treści typu lorem ipsum, bank nie wiedział o istnieniu tego typu treści przykładowych i był bardzo zdziwiony jak mu o tym powiedziałem. Inny przykład jedna z firm kupiła szablon gotowca i podmieniła tylko część danych w konsekwencji na stronie internauci mogli oglądać dane z demo strony. Tego typu błąd bardzo obniżą wartość strony.

Favicon bez zmian

Dodanie favicona do strony jest bardzo proste, wystarczy tylko zrobić grafikę z loga lub jego fragmentu i dodać do odpowiedniego katalogu. Niestety bardzo wielu twórców pozostawia domyślny favicon i już. Rozumiem jak strona jest tematyczna i chcemy zaakcentować powiązanie z danym CMS ale pozostawienie jej na stronie hurtowni motoryzacyjnej to już przesada.

Brak optymalizacji zdjęć

Nasze aparaty fotograficzne potrafią robić dobre ale i duże zdjęcia, takie które sa zupełnie nie przydatne na stronie co mam na myśli. Aparat wykonuje zdjęcie o szerokości np. 4608 px a najbardziej przeciętny monitor nie jest wstanie wyświetlić tego zdjęcia jeśli strona ma maxymalna szerokość np. 1300 px. Takie zdjęcia powinniśmy zoptymalizować przed zamieszczeniem na stronie.

Kopiowanie treści

Plagiat jest potępiany wszędzie, również w internecie. Tak często na różnych stronach można spotkać treści widziane na innych stronach i to nie są katalogowe opisy produktów, po prostu kopiujemy zawartość innych stron, to samo dotyczy obrazów, sądzimy że w intrenecie wszystko jest darmowe więc możemy sobie grafikę skopiować a to już niestety może dla nas być problemem finansowym.

To tylko wybrane błędy na które internauta może zwrócić uwagę, które utrudniają mu przeglądanie witryny lub wprowadzają dyskomfort, a chodzi przecież o to by o miał on pozytywne doświadczenia z obcowania z naszą stroną.

Zrób ze mną więcej!!!

Dodatkowo oferuję budowę serwisów opartych o galerie zdjęć, kalendarze wydarzeń i wiele innych. Ze mną możesz zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem, zaktualizować system czy dokonać migracji. A dodatkowo jeśli chcesz założyć kanał na Youtube luba stronę fanpage na Facebook, Twitter czy innym serwisie społecznościowym – ZAPRASZZAM!