F-Shaped Pattern For Reading Web Content

Jednym z istotniejszych zagadnień przy projektowaniu stron internetowych jest określenie położenia poszczególnych elementów tak aby nie umknęły użytkownikowi który przegląda naszą stronę internetową. Dla webmasterów przełomowym badaniem było to dokonane przez duńskiego badacza Jakob Nielsen, który to za pomocą nowoczesnych urządzeń przebadał ponad 252 użytkowników stron internetowych, którzy przeglądali Internet. Co sugeruje i jakie są wnioski?

Podczas badań wynikło, że większość użytkowników przegląda stronę internetową w dokładnie określony sposób. Jak się zaraz Państwo przekonacie nie jest to dziwne, tak nas nauczyli w szkole.

Najpierw internauta rozpoczyna przeglądanie od lewej górnej strony, potem poziomo przenosi wzrok dl prawej górnej strony. To jest oczywiste, tak właśnie uczyliśmy się czytać, zaczynamy od lewej i kierujemy wzrok do prawej w ślad za linijką tekstu. Kreślimy wtedy linię poziomą. Następnie przenosimy wzrok niżej na lewą stronę i tam kreślimy drugą linię poziomą wzrokiem od lewej do prawej. Ta druga linia już jest krótsza do pierwszej. Następnie, przewijając stronę skupiamy się już tylko na lewej stronie witryny. Ten schemat przypomina literę F. Badacz ten schemat przeglądania strony nazwał F-pattern. Dokładnie opisał to w swojej pracy pod tytułem.

Konsekwencje dla tworzenia stron internetowych.

No właśnie jakie to ma konsekwencje? Wszystkie strony będą identyczne? Jak zostało wyżej napisane większość użytkowników tak przegląda stronę, jednak w chwili gdy przeglądają internet. Zmienia się to gdy mają sprecyzowane wymagania wtedy dokładniej czytają i przeglądają treść. Naszym celem jest więc tak skonstruowanie treści aby internauta miał wrażenie że znalazł interesujące go informacje. Sugestie badacza są następujące: W pierwszych dwu akapitach staraj się zawrzeć najważniejsze informacje, pamiętaj że użytkownik dłużej się skupi na pierwszym akapicie niż na drugim, stad drugi może być krótszy, bardziej ogólnikowy. W kolejnych partiach strony przekazuj informacje tak aby do internauty trafiły najważniejsze treści, mając na uwadze że ta część strony będzie przeglądana zdecydowanie szybciej.

Portale internetowe

Proszę przeprowadzić na sobie eksperyment, jak państwo przeglądają portale internetowe, jak na tych portalach jest usytuowana treść. Portale internetowe też częściowo kierują się tą zasadą. Proszę zobaczyć nius dnia zawsze jest na górze po lewej stronie witryny, potem kolejna linia z niusami a teraz przewijamy stroni już kreślimy tylko nóżkę literki F. Przelatujemy po wzrokiem po nagłówkach po lewej stronie.
Badanie ma charakter poglądowy, ogólny, rzuca światło na to jak tworzyć stronę i skąd się wzięły pewne rozwiązania.

Budowa strony www.

Jak widać budowa strony internetowej nie jest tak prosta. Nie wystarczy tylko pobrać jakiś szablon i zamienić treść. Aby strona internetowa była dobra musi być przemyślana. To są takie niuanse, na które nie zwracamy uwagi. Przemyślenie rozmieszczenia treści na stronie to nie jest pierwszy etap budowy strony internetowej. Najpierw musimy zdecydować co chcemy przekazać, co jest najważniejsze potem tą treść poukładać i następnie ułożyć szablon. To jednak nie wszystko. O tym co jeszcze jest ważne dla budowy strony www w następnych poradnikach.

Zrób ze mną więcej!!!

Dodatkowo oferuję budowę serwisów opartych o galerie zdjęć, kalendarze wydarzeń i wiele innych. Ze mną możesz zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem, zaktualizować system czy dokonać migracji. A dodatkowo jeśli chcesz założyć kanał na Youtube luba stronę fanpage na Facebook, Twitter czy innym serwisie społecznościowym – ZAPRASZZAM!