Bardzo często słyszycie Państwo o systemach zarządzania treścią czyli tak zwanych CMS przy budowie strony internetowej. Dlaczego jest to tak ważne. Postaram się odpowiedzieć obrazowo. Strony internetowe koduje się w PHP, HTML, CSS i tp. Zwykły laik nie będzie wstanie takiej strony edytować, zaś celem jest udostępnienie użytkownikowi systemy w którym łatwo będzie mógł tworzyć treść strony bez potrzeby sięgania po specjalistyczną wiedzę.

Aby osiągnąć ten cel stworzono ideę CMS, czyli systemu za pomocą którego zwykły użytkownik będzie mógł stworzyć i zarządzać stroną bez wnikania w kod strony. Piękna idea i właśnie ona jest urzeczywistniona .

Dlatego Ty użytkowniku możesz swoją stroną zarządzać, zmieniać treść, dodawać lub odejmować różne elementy treści. Rola programisty sprawdza się do dostosowania w pewnych granicach systemu do potrzeb klienta, konfiguracji i wykonania układu treści. Klient tą treść może wstawić sam lub też zlecić ją programiści. Oczywiście współczesne CMS to bardzo rozbudowane narzędzia i ich konfiguracja jest dosyć skomplikowana, jednak samo wprowadzanie treści może wykonywać każdy kto ma do tego uprawnienia.

Najpopularniejsze CMS  to Wordpress, Joomla, Drupal – jest na świecie wielu ludzi potrafiących w nich się bez problemu poruszać. Tutaj nie ma niebezpieczeństwa, że jak firma tworząca system padnie to nie mamy dostępu do niego. Po prostu tworzy go wiele ludzi. Są też autorskie systemy CMS – wada ich jest przywiązanie do danej firmy, niestety nie można go zmienić.  Poza tym są inne platformy np. PrestaShop do tworzenia sklepów internetowych, Moodle platformy elerningu.

CMS o modułowej budowie stwarza praktycznienie ograniczone możliwości rozbudowy o nowe funkcje począwszy od galerii na sklepach skończywszy czy systemach rezerwacji.
Teraz już wiemy co to jest CMS przynajmniej ogólnie.

Zrób ze mną więcej!!!

Dodatkowo oferuję budowę serwisów opartych o galerie zdjęć, kalendarze wydarzeń i wiele innych. Ze mną możesz zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem, zaktualizować system czy dokonać migracji. A dodatkowo jeśli chcesz założyć kanał na Youtube luba stronę fanpage na Facebook, Twitter czy innym serwisie społecznościowym – ZAPRASZZAM!